Tave me kofsh pule dhe oriz bere nga Era Rexhepi
Tave me kofsh pule dhe oriz bere nga Era Rexhepi

Tave me kofsh pule dhe oriz bere nga Era Rexhepi

Kuzhint.com

Perbersit: 1 koke qepe, 500 gr orize, 1 kg kofshe pule, 1 luge gjelles erza te perziera (veget), 1 luge gjelles biber i kuq, vaj sipas nevojes, uje.

Ne fillim ziejm kofshat per 1 ore ose 2 varsisht sa ju marrin kohe per zierje pastaj prejm qepen ne nje tigan dhe e fergojme dhe ne nderkoh shtojme edhe orizin e pastruar qe te fergohet sebashku me qepen si te nis te skuqet ia hedhim biberin e kuqe dhe shpejt e shpejt qe te mos digjet ia hedhim lengun e kofshve qe jan duke u zir me 1 luge gjelle veget.

I rendisim edhe kofshet dhe e fusim ne furre per 40 min.


Fjalet kyqe : tradicionale  tave  kofsh  pule  oriz  bere  rexhepi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

E dini pse uji nuk duhet vluar dy her
Njollat e verdha te thonjtë, ja si ti heqim
Pite e kallamojt gatuar nga tegatuajm