Tave makaronash me spinaq dhe mishe pule
Tave makaronash me spinaq dhe mishe pule

Tave makaronash me spinaq dhe mishe pule

Kuzhint.com

Per sosen Bechamel : 40 gr Buter, 40 gr miell, 500 ml qumesht, 250 ml uje te vluar, 1 1/2 kub sup perimesh.

Per spinaq : 250 gr spinaq 1/2 qep, biber, krip, muskat, 1 lug qaji vaj, 250 gr makarona, 600 gr mish i bardh pule, 100 gr djath Gouda te bluar,

Buter per lyerje te taves.

Marrim nje tav te madhe dhe e lyejm me buter si dhe e ngrohim furren ne 225 grad.

Sosa Bechamel:Kubin e supes e tretim ne ujin e zier.

Shkriejm buterin ne nje tenxhere dhe ia shtojm miellin duke e perzier me lug.

Pastaj Kubin e supes se tretur ne uj dhe qumshtin e derdhim ne tenxhere e perziejm dhe e lejm te zihet deri sa sosa te trashet.

Pasi te jete trashur e largojm nga zjarri.

Pergaditja e spinaqit:Marrim qepin e qerojm dhe e presim ne katror.

Vajin e ngrohim ne nje tenxhere dhe ia shtojm qepet e prera dhe i lejm deri sa te piqen pak.

Ia shtojm spinaqin pastaj i qesim krip, biber, muskat dhe e lejm te zihet ngadal.

Mishin e bardh te pules e presim ne form katror mesatar dhe i fergojm me vaj ne tigan.

Makaronat i lejm te zihen me pak krip dhe pasi te jen ziher i kullojm dhe i shperndaj ne tepsin e pergaditur ne fillim.

Spinaqin dhe mishin e bardh te pules e sperndajm tek makaronat dhe ne fund ia qesim sosen Bechamel si dhe djathin Gouda.

Fusim tepsin ne furr per 20-30 minuta deri sa te jete bere ngjyre kaft djathi. (Shih foton)


Fjalet kyqe : gjellera  tave  makaronash  spinaq  mishe  pule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kujdes nëna se ky djal po lugon me jetën
Harroni ku i leni gjërat? Ja si shpjegohet kjo!
Si ta largojm eren e pa kendeshme ne aparatet per ftohje (frigorifer)