Tave Lemi
Tave Lemi

Tave Lemi

Kuzhint.com

Mishi i prere ne racione zihet derisa te mbetet me pak leng.

Pastaj me gjalpe kaurdiset qepa e grire holle, hidhet edhe mishi, kaurdiset me qepen, duke shtuar spec te kuq dhe vihet ne tave. Ne vecanti rrihen vezet me kos, lengu i mishit, niseshtea, kripa perzihen dhe u hidhen siper thelave.

Sperkatet me gjalpe dhe piqet ne furre. Per 4-5 persona duhen: Mish 4-5 racione, qepe 2 kokrra, gjalpe 2 luge gjelle, pak fare spec te kuq, veze dy kokrra, kos 2 gota. niseshte 1 luge gjelle, leng mishi 1 gote.


Fjalet kyqe : tradicionale  tave  lemi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me puding
Sallatë me rukola dhe  avokado
Mufins me copa cokollate