Tavë ne furrë (llazanje ) me feta buke
Tavë ne furrë (llazanje ) me feta buke

Tavë ne furrë (llazanje ) me feta buke

Kuzhint.com

  • 2 pako feta buke
  • 4 lugë majonezë
  • 1 gote salcë domate të gatshme
  • 400 g proshutë
  • 450 g mocarela
  • Disa Feta domate te fresketa sipas nevojes
  • rigon

Mënyra për tu përgatitur;

Ne fillim lyejm tepsin me majonezë, pastaj

Vendosim një shtresë me feta te bukës;

Siper bukës vënë pak salcë domate (mbulojë të gjithë buken, më të kujdes për të mos i vënë shumë salcë dhe mos tezbutet );

Vendosim tani edhe një shtres me proshutë dhe një tjetër shtresë siper me mocarela dhepastaj prap i vendosin siper feta domate dhe rigon mbi ;pastaj

Vendosni një shtresë me feta buke dhe me salcë domatesh

Dhe per ne fund siper vendosim një shtresë shumë me mocarela, domate dhe rigon

E pjekim ne furre te nxeht 200 grad për rreth 15 minuta derisa mocarela te shkrihet, kujdes gjat pjekjes për të mos e djegur pjesën e poshtme dhe te siperme qe te dali si ne foto.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  tave  furre  llazanje  feta  buke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me form shahu
Si te jesh i/e lumtur ne jete ?
Dieta me laker. Per nje jav 5-7 kg te humbura