Tavë me vezë dhe me mishë pule
Tavë me vezë dhe me mishë pule

Tavë me vezë dhe me mishë pule

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg e gjysem mishe pule, 5 luge kos të trashë dhe, 3 krem ajke(shmand), 5 kokrra vezë, 5 luge mielle, gjajpe ose vaj sipas shijes, piber te kuqe dhe te zi, erëza sipas shijes, Majdanoz dhe kripë

Pregaditja e recetës :

Mishi i pules pritet në copa kriposet dhe pastaj zihet dhe me pas e vendosim ne tave lengun (ujin) dhe

pastaj ia qesim masen e perzier me perbersit e tjer.

Ne nje tas perzjejme kosin qe duhet te jete pak i tharte dhe shmandin me 5 luge mielle pastaj

ia shtojm 5 kokrra veze edhe keto i perziejm mire me tel kuzhine dhe kete mas e qesim ne tepsi

tek lengu i mishit i perziej edhe nje her se bashku duke e kontrollu se a ka krypë

mjaftueshem dhe e vendosim ne furr ne 220 gra qete zihet.

Pasi te jet zier ia qesim siper mishin e pules dhe tani tepsin e qojm sa me lart ne

furre qe te skuqet si ne foto dhe e dekoroj me majdanoz.


Fjalet kyqe : gjellera  tave  mishe  pule  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me  nutella dhe arra
Ëmbelsirë me pallaqinka
Mini kek me  levore  portokalle