Tavë me spinaq
Tavë me spinaq

Tavë me spinaq

Kuzhint.com

T Përbërësit: 1 kg spinaq, 5 vezë, 1/2 litër kos, 200 g djathë kaçkavall, kripë, piper Përgatitja: Lajmë spinaqin, e grijmë dhe i japim një valë me uje.

Në një tas përziejmë mirë kosin me 3 vezë dhe hedhim kripën dhe piperin.

Pasi i kemi dhënë valë spinaqit e kullojm dhe e vendosim në tavë dhe e përziejmë me masën e përgatitur me vez.

Grijm kaqkavallin ne rende dhe e hedhim siper mases ne tave, pastaj, 2 vezet e mbetura i vendosim sipërmases me spinaq që kemi vendosur në tavë dhe per ne fund siper ia qesim pak gjalp.

Tavën e vendosim në furrë të nxehur më parë më temperaturë 200 gradë C dhe i lejmë deri sa të mpikset veza. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  tave  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lakra te embela me mishë nga tegatuajm.com
Torte me qershi
Speca te mbushur (dollma) me mishe