Tavë me mish e patate
Tavë me mish e patate

Tavë me mish e patate

Kuzhint.com

Përbërësit 3-4 persona:

1 kg patate,

Mish 4-5 thela,

1 kokërr qepe,

1 lugë gjellë salce domate,

Piper të zi,

Mund ti hidhni erza të tjera po kjo varet vetëm nga ju.

Përgatitja

Mbasi e kemi grirë qepën në mikser (ose me dore) e kaverdisim pak me mishin ku hedhim salcën dhe i trazojmë të gjitha bashkë.

Me pas i hedhim ujin ku e lemë sa të filloj të ziejë dhe i hedhim erëzat.

I presim patatet si në foto dhe i vendosni në tave duke i hedhur salcën e përgatitur.

E fusni tavën në furrë në temperaturën 180 gradë dhe e lemë deri sa të piqen patatet bashkë me mishin.


Fjalet kyqe : gjellera  tave  mish  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tiramisu
KEK ME AROME LIKERI ose VANILJE  nga tegatuajm
Torte me kafe dhe kompot nga mango