Tavë me kunguj dhe beshamel
Tavë me kunguj dhe beshamel

Tavë me kunguj dhe beshamel

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

- 3 kunguj te rrumbullaket

- 200 gr djathe mozzarella(beshamel)

- 100 gr salc domate per pica

- vaj ulliri

- disa gjethe borzilok i fresket


Pregaditja e recetës :

Pasi i kemi pastruar e lare kungujt, i presim ne feta me trashesi rreth 3-4 cm

I pjekim ne zgare kungujt e prere ose ne nji tigan

Me pas, i vendosim me kujdes ne nje tave me leter furre posht

Siper fetave vendosim nga nje luge salc, kripe,fetat e mozarelles, piper, rigon e vaj ulliri

Pastaj dhe nga nje rrjesht tjeter me kungulleshka dhe ne fund fetat e mozarelle spiper te kuqe.

Vendosim taven ne furre me temperature 220°C per rreth 5-10 minuta.

Ju befte mire !!


Fjalet kyqe : tave  kunguj  beshamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rollad me susam
Çfarë është Tokëzimi?
Biskota me nisheste dhe copza qokollade   nga tegatuajm.com