Tavë dheu shqipëtare
Tavë dheu shqipëtare

Tavë dheu shqipëtare

Kuzhint.com

Përbërësit:

450g mishë,

1 domate,

2 speca,

vaj ulliri,

3 thelbinj hudhra,

spec i kuq,

1 kokrra qepe dhe kripë,

patate te lara dhe te prera sipas shijes qe keni.

Marim nje tigan hedhim vajin, hedhim mbrenda ne tigan mishin qepen trazohen,, me pas hedhim domatet e grira, hudrat, specin e kuq, i trazojm dhe i lejme per 20 min derisa te ziejn me pas marrim taven i renditim patatet pataj ia qesim edhe lengun e mishit se bashku me mishin i mbulojm me foli dhe i vendosim ne furre qe te piqen ne temperatur 200 grad.

Pasi te jen zier patatet ia largojm folin dhe e lem ende ne furre qe te shtjerroj lengu mire dhe te marrin ngyren e deshiruar.

Foto e taves nga Miir Shan


Fjalet kyqe : gjellera  tave  dheu  tiranse  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja dy simptoma që paralajmërojnë kancerin
Toptha me gështënja
Mrekullia e lëngut per humbje peshe