Tav me patate
Tav me patate

Tav me patate

Kuzhint.com

Përbërësit 3-4 persona 1 kg patate 300 gr sugjuk 1 kokërr qepe 1 lugë gjellë salce domate 1 lug erza te perziera Piper të zi, magdanoz Krip Vaj Mund ti hidhni erza të tjera po kjo varet vetëm nga ju. Përgatitja Mbasi e kemi grirë qepën e kaverdisim pak me sugjukin kuia hedhim salcën e domateve dhe i trazojmë të gjitha bashkë.

Me pas i hedhim ujin ku e lemë sa të filloj të ziejë duke i shtuar pak krip, piper te zi, magdanoz dhe ne fund i hedhim erëzat e peziera. I presim patatet dhe sugjukuns si në fotodhe i renditim ne tepsi dhe pastaj siper ia hedhim salcën e përgatitur me par.

E fusim tavën në furrë në temperaturën 200 gradë dhe e lemë deri sa të piqen patatet. Është një tavë shumë e thjeshtë dhe e shijshme.


Fjalet kyqe : gjellera  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Hajvar alla turkë për mëngjeset e dimrit
TESPISHTE
Ëmbelsirë me bruznica