Tav me mishe dhe perime
Tav me mishe dhe perime

Tav me mishe dhe perime

Kuzhint.com

Perbersit: 500 gr mish i bluar * trosha buke, * 1 qep, * 1 vez, *4 patate mesatare, *3 domate, * 4 speca jeshil, *Majdanoz *,

Krip, *vegetë, * piper i kuq dhe piper i zi Pergatitja: Perzieni mishin e bluar me qepen e prer imet dhe me troshat e bukes, pastaj ja shton edhe perbersit e tjer dhe i perzien mire dhe i vendosim ne nje enë ne frigorifer per 30 minuta.

Nderkoh deri sa masa te qendroj ne frigorifer mishi ju i qeroni patatet dhe i grini ne fleta te holla, domatet po ashtu i lani dhe i preni ne fletta te holla ne form te rrumbullaket.

Specave ja heqim bishtin dhe farat.

Pastaj e nxjerr mishin dhe e ben ne form te pleskavicav.

Dhe ne tepsi e beni renditjen nje pjes patate nje domate dhe qofte dhe keshtu e perseritni deri sa te perfundojm me perbersit Dhe ne mes te tepsis i qet patatet dhe domatet dhe permbi i qet edhe specat.

SI ne foto. Pregaditja per sosin eshte keshtu: 6 dl Uj te vluar. 2 lug niseshte, veget dhe 1 lug pire te domateve ose ben edheedhe pa te nese nuk ke.

Dhe ja qet sosin siper dhe tepsin e mbulon me folie dhe e fut ne furr deri sa te zihet dhe 5 deri 10 minutav e fundit ja heq folien per ta marre ngjyren e deshiruar. Ju beft mire! Receta e gatuar dhe e derguar nga Albana Osmani qe e flm shume.


Fjalet kyqe : gjellera  mishe  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite me mish të grirë
Stop mund  ti themi  duhanit me ndihmën e limonit.
Biskota me reqel nga tegatuajm