Tatlia të mbushura dhe pa sherbet
Tatlia të mbushura dhe pa sherbet

Tatlia të mbushura dhe pa sherbet

Kuzhint.com

Gjalpë 100g

1 gjysmë gotë me ujë,

1 luge gjelles sheqer,

Një majë e luges me kripë,

1 gota miellë,

Pergaditja per masen e brumit:

Pergadisim brumin me qumeshtin, gjalpen e shkrir, sheqer krip dhe veze pasi ti rrahim se bashku ia hedhim miellin nese masa nuk arrin te trashet shtoni edhe 2 luge ose 1 luge gjelles miell, pastaj marrimn me dore dhe formojme toptha sa madhesia e arres dhe i rendisim ne tepsi me leter kuzhine ose te lyer me gjalpe.

I pjekim per 20 min ne 170 grad deri sa te marrin nje ngjyre te arte.

Nderkohe pergadisim filin me:

4 gota te ujit qumesht,

3 luge gjelles nisheste,

1 fixhan kafes sheqer,

1 pako vanile,

Fillin e gatuajm duke vluar qumeshtin dhe ent e hedhim sheqerin dhe vaniljen dhe pasi te veloje gradualisht ia hedhim nishesten dhe e perziem deri sa te trashet.

Pastaj marrim tatlite pa sherbet i ftofim dhe i presim me kujdes ne mes dhe i mbushuim me filin e pergaditur dhe i vendosim ne frigorifer per 4 ore qe te mbiksen.


Fjalet kyqe : embelsira  tatli  mbushura  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Vaji i ullirit për lëkurë dhe flokë të dëmtuara
Ajvarë me speca te copatuara nga ne
Salate me patet dhe djathe feta