Tatli nga Lulja La
Tatli nga Lulja La

Tatli nga Lulja La

Kuzhint.com

Menyra e gatimit 10-15 minuta shume e shpejt!

  • 3 vez
  • 3 filgjana vaj,
  • 3 filgjana sheqer,
  • 1 peciv(pluhur per pjekurina),
  • mille sipas nevojes
  • arra per dekor

Gatimi:

Me perbersit e me siperm gatuajm nje brume homogjen dhe pastaj nga brumi i fituar formojm me dore kuleq te vegjel e te cilat i renditim ne nje tepsi te lyer me vaj duke ia vendosur edhe arrat si ne foto.

Pasi te kemi perfundu me te gjite brumin i pjekimne temperatur 250grad per 20*30 minuta.

Sherbetin e ziejm me gjysem bardaku uje dhe 3 filgjana sheqer dhe 1 sheqer vanile e ftohim mire dhe pasi te pjeken tatia ia hedhim sherbetin e ftohte siper

Kjo embelsir sherbehet e ftohte.


Fjalet kyqe : embelsira  tatli  lulja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Receta baze per tarta
Kekë me bruznica
Majonez ne kushte shtëpije