Tatli me kokos nga tegatuajm.com
Tatli me kokos nga tegatuajm.com

Tatli me kokos nga tegatuajm.com

Kuzhint.com

Perbersit;

 • 1 margarine (gjalp)
 • 5 luge sheqer puder
 • 1 veze
 • 3 luge vaj
 • 1 pako kokos
 • 4 luge gjelle kos
 • 25 luge gjelle miell
 • 1peciv
 • 1 pako vanilie
 • siper kokos dhe rrushe sipas deshires.

Per sherbetin:

 • 3 gota uji sheqer
 • 3. 5 gota me uje
 • disa pika leng limoni

Pergaditja;

Ne nje tas perzieni me rradhe te gjithe perbersit deri sa te behet brum i ngjeshur jo shume i forte.

Ne nje tenxhere zieni sherbetin me pak limon per 10-15 min dhe lereni te ftohet pak.

Merrim brumin e bejm kulaq dhe i japim formen si ne foto duke i vendos ne tepsi te lyer me gjalp deri sa te perfundoj i gjithe brumi, pastaj i vendosim ne furre te ngrohur me pare ne 200 grade dhe i pjekim derisa te skuqen lart.

Pastaj i jekim nga furra dhe ia hedhim sherbetin siper ngadal.

Mbuloheni tepsine me nje tepsi me te madhe derisa te ftohen mire dhe dekorohen me kokos kur ti servoni.

Ju beft mire!

Receta eshte e gatuar nga>>>http://tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  tatlia  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me keksa pudinge dhe banane
Mufins me arra kokosi dhe çokollatë
Tatli dy ngjyrshe nga Gimce Jeta Gimce