Tatli lule me rrushe
Tatli lule me rrushe

Tatli lule me rrushe

Kuzhint.com

Tatli lule me rrushe nga Bekim ZogajPererbersit:

  • 1 pako gjalp i zbutur ne temperature dhome
  • mielle sipas nevojes
  • 2 veze
  • 1 lug qaji sode buke

Pergaditja:Ne nje ene i bashkojme gjalpin dhe vezet bashke duke i perzier mire me nje pirun pastaj ngadal ia shtojme edhe miellin e perzier me sodebuke ose peceiv dhe e formojm nje brum dhe e vendosim qe te qendroj ne frigorifer per 30min.

Pastaj e marrim brumin dhe nje pjese dhe e hapim ne nje pete afersisht 4 mm te trashe. dhe e bejm e me forma si ne foto dhe mesin e tatlis e mbushim me rrushe te zbutur me par ne uje si ne foto dhe i renditim ne tepsi

Pasi te kemi perfundu me te gjithe brumin i pjekim ne temp 150*c

Per sherbetin nevoiten gjysem liter uje nje kg sheqer dhe nje fete limon. dhe e ziejm ne nje tengjere

Pasi te pjeket embelsira duhet te ftohte dhepastaj i hidhet sherbeti i nxehte me kujdes tek cdo tatl lule.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  tatli  lule  rrushe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Pasta me sos dhe perime
Speca turshi te pervluar nga tegatuajm
Oblland e mbushur