Tatli e shpejt dhe e leht  nga Ramize Berisha Dierkes
Tatli e shpejt dhe e leht nga Ramize Berisha Dierkes

Tatli e shpejt dhe e leht nga Ramize Berisha Dierkes

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 2 veze
  • 1 filgjan sheqer
  • 1 filgjan vaj
  • 1 peciv
  • 300 gr mielle

Pergaditja;

Nga perbersit e mesiperm formojn brumin dhe nga brumi marrim e bejm toptha (kuleqe)si ne foto i renditim ne tepsi te lyer me gjalp dhe pastaj i pjekim ne temperatur 200 grad per 30 minuta.

  • 3 gota sheqer
  • 3 gota uje
  • 2 sheqer vanile
  • 2 rriska limon

Pergaditja;

Nga perbersit e mesiperm e ziejm sherbetin dhe pasi te jen pjekur tatlaia qesim siper dhe e lemashtu deri sa ta pij te gjithe sherbetin pastaj sherbehet e ftohur.

Ju befte mire nese vertet e gatuani.


Fjalet kyqe : embelsira  tatlia  shpejt  leht  ramize  berisha  dierkes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë me molla të gërryera në rende nga Lulja La.
Mish viçi në rullet
Tatli me susam