Tatli  e gatuar nga nje fanse e faqes  Aferdita
Tatli e gatuar nga nje fanse e faqes Aferdita

Tatli e gatuar nga nje fanse e faqes Aferdita

Kuzhint.com

3 gota (qaji) vaj

3 gota (qaji) sheqer

2 Gota miell (nese eshte e nevojshme mundeni akoma ti shtoni miell brumit)

Nga perberesit e larte shenuar bejme brumin dhe pasi ta ngjeshim mire ndajm nje pjese te vogel nga brumi dhe e perziejme me kakao.

Me brumin e bardhe bejme toptha jo shume te medhenj dhe i vendosim ne tepsi te lyer me vaj si dhe mes te topthave ia vendosim nga nje pjese nga brumi me kakao.

Te pjeken ne temperatur 175 Grad deri sa te marrin ngjyre te kafte te qelet tatliat.

Per sherbetin ju duhen :

3 gota sheqer

Pasi te vloje sherbeti ia hedhim siper tatlise se ftohur (sherbeti duhet te jete i nxeht).


Fjalet kyqe : embelsira  tatlia  gatuar  fanse  faqes  aferdita  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë me bajame(badema)
Ilaçi popullor kundër reumës
Keshkyl