Tatli e forte (tespishte)
Tatli e forte (tespishte)

Tatli e forte (tespishte)

Kuzhint.com

Receta e tatlis se fort e pergaditur nga Lendita Maliqi

Përbërsit:

500 gr gjalpë,

1 filgjan te vogel qumsht,

1 luge te qajit sode bikarboni,

1 te verdh te ves, miellë sipas nevojes.

700 gr sheqer, 400 ml uje i ziejm dhe mbasi te marre uji valen e lem te ziej edhe 15 minuta.

Pergaditja;

Ne fillim e zbusim gjalpin ne temperatur te ulet ia shtojm qumshtin dhe soden pastaj ia shtojm edhe miellin dhe e perziejm derisa te formojm nje brum kompakt tani ja shtojm edhe te verdhen e ves dhe e perziejm mire.

Kete brume e vendosim ne tepsi e rrafshojm mire dhe e presim si ne foto dhe pastaj e pjekim ne temperature te ulet 150 grad per 2 ore dhe pasi te pjeket e lem qe te ftohet ku pastaj ia hedhim sherbetin qe duhet te jet i nxeht kur ja qesim siper tatlis.


Fjalet kyqe : embelsira  tatli  forte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Eklera gatuar nga Kadire Hashani
Kekë me boronica dhe bajama nga tegatuajm
Qofte me thjerreza