Tatli dy ngjyrshe
Tatli dy ngjyrshe

Tatli dy ngjyrshe

Kuzhint.com

Nevojiten:

 • 2 filxhan çaji vaj
 • 1 filxhan çaji sheqer
 • 3/4 filxhan çaji lëng portokalleje
 • 1/4 filxhan çaji konjak
 • 2 lugë të vogla lëkurë portokalleje e grirë
 • 2 lugë të vogla peciv
 • 1 lugë të vogël kanellë (pluhur)
 • 1 lugë të vogël sodë
 • 1 kg miell ose sipas nevojes
 • 2 luge kakao

Për sherbetin nevojiten:

 • 2 filxhan çaji mjaltë
 • 2 filxhan çaji sheqer
 • 2 filxhan çaji ujë

Përgatitja:

I hedhim të gjitha, përvec miellit dhe kakaos, në një enë.

Nuk ka rëndësi radha, çështja është ti trazoni mirë.

Në fund hedhim avash avash miellindhe perzim deri sa të behet brumi pak i butë dhe të mos jetë i ashpër.

Brumin e ndajm ne dy pjes ku njeres ia qesm kakaon Pra, kini kujdes miellin.

U japim me dorë tatliave formën e duhur si ne foto por jo shumë të mëdha sepse do të fryhen kur te ia qesim sherbetin.

I pjekim në 170 C për 20 minuta.

Mos i lini të piqen më shumë sepse nuk do të mund ta pin sherbetin.

Ua hidhni sherbetin të nxehtë.

I vendosni tatlit në një pjat ose ku të dëshironi ju dhe i lservoni me qfar te deshironi.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  tatli  ngjyrshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube me keksa dhe kokos nga Lulja La
Makarona Greke
Torte e shpejt me çokolate pa ve