Tarta me mascarpone dhe çokolate
Tarta me mascarpone dhe çokolate

Tarta me mascarpone dhe çokolate

Kuzhint.com

Perbersit per shtresen e pare:

 • 200 gr Keksa
 • 2 Luge gjelle kakao
 • 75 gr Gjalp (buter)

Coptojme keksat dhe i perziejme bashke me kakaon dhe gjalpin e shkrire.

Hedhim ne tepsi per Tarte e shtrim mire brumin e pergaditur dhe e vendosim ne furre 10 minuta ne temperatur 180 Grad.

Perberesit per shtresen e dyte:

 • 200 gr Cokolate e zeze
 • 150 gr Cokolate me qumesht
 • 250 gr Qumesht
 • 50 gr Gjalp (buter)

Te gjithe perberesit i hedhim ne nje tenxhere dhe e vendosim mbi zjarre deri sa te shkrihen perberesit.

Masen e pergaditur e hedhim siper petes se ftohur qe e kemi pergaditur me pare.

Perberesit per shtresen e trete:

 • 250 gr Mascarpone
 • 250 gr Ajke
 • 2 Luge gjelle sheqer

Perziejme perberesit mire dhe e hedhim siper shtreses me cokolate.

Torta duhet te ftohet mire.

Te servohet ne pjate duke e pluhurosur me pak pluhur kakao

E perkthyer nga www. tegatuajm. com

Quelle: forum. glamour. de


Fjalet kyqe : embelsira  tarta  mascarpone  cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe muffinsa
Tortë me çokollatë (shacher torte)
SI TË ZGJASNI FLOKËT SHPEJT ME KONJAK