Tarator
Tarator

Tarator

Kuzhint.com

Per tarator preferohet kos i trashe. Hidhet kosi ne nje ene porcelani me pak kripe dhe punohet me telin e kuzhines ose ne mixer sa te jete homogjen.

Nderkohe kastravecat e pastruar i grijme ne rende te trashe dhe i kullojme nga lengu i tyre i tepert i hedhim ne enen me kos.

Bashke me hudhrat e grira imet mundesisht te shtypura dhe i periziejme serish derisa te jete mase homogjene gjate kesaj kohe shtojme dhe vajin dhe kripen dhe pak uthull sa per shije.

Pasi te jete perzier mire e vendosim enen ne frigorifer per disa minuta sa te ftohet pak … Serviret gjithmone e ftohte.


Fjalet kyqe : sallata  tarator  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Nje sekret per >Kremin e qumeshtit (panna montata)<
Grure i zier (hashure) nga Familja Badalli
Ëmbelsir me kakao e pergatitur nga une