Tameloriz te pergaditur nga ne
Tameloriz te pergaditur nga ne

Tameloriz te pergaditur nga ne

Kuzhint.com

Përbërësit:1 litër qumësht, 1 filxhan i vogël kafeje oriz, 2 lugë sheqer. i sheqer vanil2 luge nisheste

Udhëzimet:Në qumështin e nxehtë, por jo të valë, hidhet orizi i larë.

Përzihet gjersa të fillojë të vlojë.

Ulet temperatura dhe duke e përzier kohë pas kohe, zihet në zjarr të mesëm afro 1 orë, gjersa të zbutet dhe

të copëtohen së zieri pak kokrrat e orizit.

Hidhet sheqeri, sheqer vanilja, nishestja e tretur njeher ne uje vlohet edhe 5 minuta, pastaj derdhet në misuri.

Mbi kupat e mbushura me tameloriz mund t’i hidhet kanellë ose arra të bluara.

Shërbehet pasi të ftohet mirë.

Me tamëloriz preferohet të shërbehen tullumba ose bakllav të vendosur mbi të.


Fjalet kyqe : embelsira  tameloriz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fasule të njoma turshi
Tagliatelle me salmon dhe salce
Ushqimet që nuk duhet t’i hani kur keni gurë në veshkë