Super Embelsir
Super Embelsir

Super Embelsir

Kuzhint.com

Perberesit *6 vezes *8 luge sheqer *1 peciv *15 gr nisheste (nje luge gjelle) *6 luge miell *1lug neskafe *80 gr arra te bluara Filli: *150 ml ajke te embel * 150 gr sheqer pluhur *100 gr q0kollad te bardhe ne avull *200 gr margarine *1 lug vanilje Glazura: *Qokollate per zierje +pak vaj( e shkrir ne avull) Pergaditja; Ne nje ene unden te gjitha vezet me sheqer derisa te formohet nje shkume e forte a pastaj kesaj mase ia shtojme, nishesten dhe arrat e bluara dhe e perziejme ngadale me tel kuzhine shtojm edhe millin me peciv ngadal dhe kete mas e qesim ne tepsi per embelsira dhe e pjekim ne temperature 180 grade.

Kete pandispanje te pjekur e te ftohur e ndajme ne dy pjese. Kremi; Marim edhe nje ene tjeter dhe ne te qesim margarinen e zbutur dhe sheqerin pluhur dhe i mikxojm pastaj ia shtojm ajken, vaniljen dhe ne fund qokolladen e bardhe te shkrir ne avull dhe te ftohur dhe prap i mixsojm se bashku dhe kete mas e fusim ne ftohje pak. Pastaj kur te ftohet kremi marrim njeren pandispanj e vendosim mbi tabak dhe siper ia hedhim kremin e pregaditur e rrafshojm mire dhe mbi krem vendosim edhe pandispanjen tjeter .

Pasi te perfundojm e lyejm siper me nje shtres me qokollate te shkrire dhe e dekorojm me disa kokrra te vogla qokollade,

E ftohim mire dhe sherbehet ne copa katrore si ne foto. Ju beft mire


Fjalet kyqe : embelsira  super  embelsir  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca turshi nga tegatuajm.com
Embelsir me sherbet
Higjiena ushqimore- rregullat për t’u mbajtur mend