Supe me Spinaq
Supe me Spinaq

Supe me Spinaq

Kuzhint.com

Perberesit per 4-6 persona *1/2 kg spinaq *6 gota uje *3 gota qumesht *3 luge miell *gjalpe sipas deshires dhe syrit tuaj:) *kripe *biber i zi Gatimi: Grijeni spinaqin holle, ne te njejten kohe ne tenxhere hidhni ujin dhe qumeshtin.

Miellin perzijeni me qumesht para se ta hidhni ne tenxhere ne menyre qe te mos mblidhet (desha me thene mos behet si tuç po nejse:).

Pasi ta perzjeni per njefare kohe sa ta ndieni se eshte krijuar nje fare lengu si i trashur hidhni spinaqin.

Perzijeni pak dhe pastaj lereni te zjeje ne uje te vaket dhe ne fund shtojini gjalpin, kripen.

Sipas deshires gjate ngrenies mund te sperkatni pak biber te zi. P.

S: Nese doni ta pergatisni si tip supe dietike ne vend te miellit te grurit mund te perdorni miell dritherash te tjera apo miell me lif, gjalpe dietik dhe qumesht te skremuar.

Gjithashtu kete supe mund ta beni dhe me brokoli ne vend te spinaqit.


Fjalet kyqe : supa  supe  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ka disa truke për të shpëtuar nga lotët gjatë prerjes së qepës.
Kek me karrot ne rende
Disa këshilla për qetësimin e ngërçeve tek foshnjat