Supe e ftohet me domate dhe tranguj
Supe e ftohet me domate dhe tranguj

Supe e ftohet me domate dhe tranguj

Kuzhint.com

Perberesit per dy pjata:

3 Domate pa levore,

Gjysem tranguj (Kastravec),

Nje thelb hudhre i prere imet,

1 Luge gjelle vaj,

1 Luge gjelle uthull,

Krip, piper,

2 Katrore akull,

Pergaditja:

Domatet i presim ne copa te vogla.

Kastravecit ia largojme shtresen e gjelber dhe e presim ne copa te vogla.

Hedhim ne nje ene te thelle domatet, kastravecin, hudhren, vajin, uthullen,

akullin dhe me ndihmen e blinderit i bejme pure.

Krip e piper i hedhim sipas deshires.

Te servohet ne pjate duke i hedhur siper disa cope domate dhe

kastraveca te prera ne kube si dhe pak majdanoz i fresket.

Kjo supe ka vetem 201 kcal.

E pergaditur nga ne tegatuajm.


Fjalet kyqe : supa  supe  ftohet  domate  tranguj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me arra
Kroasan (kifle) nga Alba Sh Rrahmani
Llokuma per mengjez