Sup te shoqruar me buk te thekur
Sup te shoqruar me buk te thekur

Sup te shoqruar me buk te thekur

Kuzhint.com

Përbërësit: 8 feta bukë shtëpie 2 thelpinj hudhër 200 gr gruviera (djathë francez, i fortë) 1 litër lëng mishi i vluar kripë e piper. Përgatitja: Thekni fetat e bukës në furrë, lyejini me hudhër pastaj vendosini të shtrira në një enë balte ose xhami zjarrdurues, duke i vënë në mënyrë të alternuar edhe shtresat e djathit gruviera. Hidhini kripë e piper sipas dëshirës.

Njomini lehtë me lëngun e mishit, i cili duhet ta mbulojë tërësisht bukën dhe vendosni enën në furrën tashmë të nxehur, në 200 gradë, për 15 minuta. Në fund buka do të ketë thithur të gjithë lëngun e mishit.

Shërbejeni menjëherë. Shpërndaje nese te duket ide gatimi e mire!


Fjalet kyqe : supa  shoqruar  thekur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pulë e stilit “Cordon bleu”
Rolle e kripur me majdanoz
Tameloriz te pergaditur nga ne