Sup me peshk salmon
Sup me peshk salmon

Sup me peshk salmon

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

300 gr patate, 300 gr Fileto salmon (pa lëkurë), 1 presh, 3 lugë vaj ulliri, 1 lugë gjelle miell misri, kripë, piper, 2 lugë majdanoz copëtuar, 1/2 limonkripëpiper, 100 ml krem 18%

Pregaditja e recetës :

Presht i prejm në gjysmë-feta. dhe i ngrohim në një tigan me vaj deri sa te marrin nje ngjyre te art.

Ppastaj i vendosim në një tenxhere të madhe, dhe shtojm 3 gota me ujë.

Në ndërkohë, i zhvishem patate, duke i prerë ata në kube mjaft të trasha dhe ne to shtoni ne ujë të valë tek masa me preshe dhe i lem qe te ziej deri sa te zbutën.

Marrim filetot e salmonit, të prerë në kube edhe keto i shtoni në supë dhe i ziejm 5 minuta, pastaj shtoni kremin, miell misri dhe e zieni për një kohë.

Shtoni per shije edhe pak kripe dhe piper.

Nene fund servohet ne pjata dhe zbukuroni me majdanoz te copëtuar.

Limon te prerë në copa dhe do të shërbejë si një shtesë në supave në një pjatë të veçantë ose ju mund ta spërkasëni me leng limoni atë supë për shije.


Fjalet kyqe : supa  peshk  salmon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

KOKTEJI QË SHËRON DHEMBJET E…
Karrotat
Kroketa me mish pule