Sup me perime
Sup me perime

Sup me perime

Kuzhint.com

Perbersit; Leng mishi ose Uje 1. 5 litra 2-3 kokrra mesatare patate 3-4 cope karota 1 cope kungullesshka 1/2 gote bizele kokerr 8 cope mashurka 1 kokerr Selino Yndyre 1 filxhan kafeje Qepe 1 kokerr 2-3 kokrra domate ose salce 1/2 luge Kripe, piper, majdanoz, gjethe dafine. Pergatitja: Patatet, karotat, kungulleshkat, selinoja dhe mashurkat e njoma pastrohen dhe priten ne copa kubike mesatare; vec pastrohen bizelet e njoma kokerr.

Ne tenxhere me yndyre kaurdisen qepa, shtohen karotat, kungulleshkat, selinoja.

Pas kaurdisjes shtohen domatet e fresketa te grira holle ose pak salce.

Ne perimet e kaurdisura hidhet leng mishi ose uje i valuar (uji me mire per mendimin tim) dhe sa te marin valen, shtohen zarzavatet e tjera sipas kohes se zierjes, ne fillim mashurkat e bizelet, pastaj patatet.

Supa lihet te zieje 15-20 minuta dhe rregullohet me kripe, piper e gjethe dafine, majdanoz te grire holle.

Ne rast se bizelet e mashurkat nuk jane shume te njoma, ato me pare duhet te ziejne ne uje te valuar per disa minuta dhe pastaj ia hedhim supes.


Fjalet kyqe : supa  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me limon
Byrek I Shpejte
Lakra te embela me mishë nga tegatuajm.com