Sup me oriz
Sup me oriz

Sup me oriz

Kuzhint.com

Perbersit; 200 -300 gr mish pule 1 gotë oriz 100gr gjalpë apo 1dl vaj 1 lug gjelle kripë 2 lug miell 2-3 thelba hudër Biber t’kuq 1 ajkë Pergaditja; Në mjë enë me 2l. ujë e zijmë mishin e pulës me kripë, mandej ia shtojmë orizin.

Pasi që të zihët orizi, supeës ia shtojmë hudrat dhe 2 lugë miell të tretur në ujë të ftohtë, dhe kështu e lëmë të zihet për 10 min.

Pastaj siper ia qesim yndyrën e djegur me pak biber të kuq, atëherë e largojmë nga zjarri dhe ia shtojmë ajkën.


Fjalet kyqe : supa  oriz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

A e dini se veza për kafjall ndihm për dobësim
Kroassant me parmesan dhe hudher
Bombica >>Tri shije te ndryshme