Sugjukë shtëpije
Sugjukë shtëpije

Sugjukë shtëpije

Kuzhint.com

Materialet e nevojshme për të bërë nje suxhuke shtepije ;

  • 1. 5 kgMishe viçi i bluar,
  • 50 g piper të ëmbël, ,
  • 10 g, piper djeges,
  • 25 g. kripë
  • 2 g. piper i zi,
  • 5 g. qimnon dhe
  • 30 g. hudhër grimcuar.

Përgatitja ;

Ne fillim bashkojm te gjithe perbersite e mesiperm si ne foto dhe i bashkojm duke i perzier me nje një blender apo aparatit te mishit Nëse ju nuk e keni këtë aparat ateher duhet të përzihet me dore se paku 10-15 minuta.

Pasi te kemi perfundu me përzierje masen e përgatitur e vendoim në frigorifer për të pushuar për 24 orë.

Te nesermen marrim 1 metër zorrë e është e nevojshme për çdo kilogram të sallamit për të mbushur. .

Nese zorret jan te terura ateher atoi vendoseni në ujë dhe do ta leni për të zbutur.

Pastaj fillojm per të mbushur zorrët me suxhuk te përgatitur dhe paraprakish me gishtame j ndarjen e madhesis si ne foto .

Pas mbushjes kapem dy skajet e zorrës dhe i vendosim një vend ku ju nuk do të kete dritën e diellit, të ftohtë dhe të drejtpërdrejtë. rreth një javë më dhe pastaj eshte i gatshëm për tu ngrënë. /mailce. com


Fjalet kyqe : gjellera  sugjuke  shtepije  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë me çokolladë dhe qershia nga Blerta Morina Gashi
Uthulla e mollës per diet
TURSHI TE JASHTËZAKONSHME