Sufllaqe me krepa të mbushura
Sufllaqe me krepa të mbushura

Sufllaqe me krepa të mbushura

Kuzhint.com

Perbersit ;

250 gr miell,

shum pak krip,

200 ml uje te gazuar,

200ml qumesht,

2 luge gjalp te tretur,

Pregaditja;

Ne nje ene plastike te thelle perziejme mire me nje mikser miellin, vezet, gjalpin dhe kripen.

Shtojme qumeshtin dhe uje te gazuar me ngadale duke e perzier deri sa te na formohet nje kreme homogjene e trashe.

Brumi i krepave eshte gati.

Ngrohim nje tigan me diameter 40 me 40 cm dhe e lyejme me pak yndyrë qe te mos na ngjiten krepat ne procesin e pregatitjes se tyre.

Hedhim me nje garuzhde te supes nga brumi i krepes ne tigan dhe kthejme tiganin qe te perhapet brumi i krepes ne te gjithe fundin e tiganit.

Pjekim krepen ne temperature normale.

Kur krepa ka marre ngjyren e deshiruar e kthejme me nje shpatull qe te piqet nga ana tjeter.

Marrim krepen dhe e shtrijm me nje flet plasmasti dhe mbi te qesim (Përhapimm) krem avogado ose djathi dhe majonezë. pastaj shtojme mishe pulen dhe proshutë ne feta te holla, pequrka te prera ne feta, djathe ksqkavall te prer ne feta, domate te prer ne feta. dhe sallate te gjelbert pastaj e mbeshtjellim si rrollad me qese najlani e lem pak sa te merr formen dhe e prejm ne copa të përshtatshmeqe do te jet gati për të ngrënë.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  sufllaqe  krepa  mbushura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

TORTE SHTRESORE
Gurabi te mbushura me arra dhe karrota
 Pogaçe te vogla nga Albini Learti Jetishi