Steak me patate ne folie dhe ricotta
Steak me patate ne folie dhe ricotta

Steak me patate ne folie dhe ricotta

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 Patate te medha (nje patate 250 gr), 400 gr Ricotta, 100 gr Jogurt, 2 Luge gjelle qepe te prera ne katrore, Qepe te reja pranverore te prera ne rrathe, Krip, Piper, 4 Steak (copa 175 gr), 4 Luge gjelle vaj ulliri

Pregaditja e recetës :

Patate me nje brushe i pastrojme mire pastaj i mbeshtjellim me alu folie dhe i vendosim ne furre per tu pjekur ne temperatur 220 Grad per 50 minuta.

Ricotta-n me jogurtin, qepen, qepen pranverore i perzime me nje luge mire pastaj i hedhim krip e piper.

Steak-un e pjekim ne tigan me 4 luge gjelle vaj ulliri duke e pjekur secilen ane nga 3 minuta pastaj i hedhim krip e piper.

Per servimin ne pjate marrim pataten duke ia larguar folien e presim ne mes me thike dhe siper ia hedhim ricotta-n e perzier si afer saj e vendosim nje cope steak.


Fjalet kyqe : gjellera  steak  patate  folie  ricotta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallamë me zhele
Pite me gjize
Keke me biskota dhe cokollate.