SPINAQI - SI PERBERES DHE VETET E TIJ
SPINAQI - SI PERBERES DHE VETET E TIJ

SPINAQI - SI PERBERES DHE VETET E TIJ

Kuzhint.com

Spinaqi qendron nder zarzavatet me te cmuara per te mos thene me i cmuari! Ai permban 13 flavonoide te ndryshem me force vecanerisht anti -kancerogjene, anti-mutagjenike dhe anti-inflamatore duke mbrojtur qelizat dhe molekulen e ADN-s.

Karrotenoidet e spinaqit mbrojne nga kanceri i prostates dhe nga semundjet degjenerative te syve si katarakti.

KUJDES: Per te perfituar nga spinaqi keto veti duhet ta shoqeroni me pak vaj ulliri ose me fara pishe!Thënia e gjysheve se spinaqi të bën të fortë se ka hekur nuk është e vetmja arsye për të cilën duhet t’i konsumojmë gjethet jeshile.

Përveç hekurit, spinaqi ka shumë lloje vitaminash (A,

B6), por edhe elementë si mangan, kalcium, selen, zink etj.

Spinaqi është një burim i pasur i acideve yndyrore Omega 3.

Ai ndihmon për të ngadalësuar procesin natyror të plakjes dhe parandalon kancerin e gjirit dhe lëkurës.

Spinaqi është i këshillueshëm edhe për ata që nuk duan të shtojnë në peshë, pasi nuk përmban kolesterol.


Fjalet kyqe : spinaqi  perberes  vetet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Trileçe pak me ndryshe
Qorbe  dimerore
Dolma me kungulleshka