Speca zharana dhe karota te ferguar
Speca zharana dhe karota te ferguar

Speca zharana dhe karota te ferguar

Kuzhint.com

 • 2 Kg speca zharana
 • 1kg karota
 • majdonaz
 • dy krena hudhre
 • ni paqet biber te zi kokra
 • ni filgjane uthulle te sallates
 • ni filgjane sheqere dhe
 • krype sipas deshires
 • vaje per fergim

PERGADITJA:

Ne filim i marrim specat zharana i pastrojm mire i kullojm dhe pastaj i prejm copa shume te imta

Edhe karotat i pastrojm i kullojm dhe i prejm ne rende si dhe hudrat i qerojm dhe i presim ne rende, pastaj

majdanozin e pastrojm e kullojm dhe e presim ne copa te imta,

Te gjitha keto i perzien se bashku

Ne nje tengjere e qesim vajin dhe e lem me u nxeh jo edhe shume. dhe pastaj aty i qesim te gjithe perbersit e me siperm qe i kemi bashku me pare dhe i leme me u kaverdis mire.

Pastaj ne fund pasi te jen kaverdis ia qesim edhe biberin e zi, sheqerin uthullen dhe krypen sipas shijes i perziej edhe nje her dhe i lem edhe per 10 minuta tjera me u kaverdis dhe pastaj i largojm nga zjarri.

Receta nga Makfire Karaliti faleminderi e dashur.


Fjalet kyqe : turshi  speca  zharana  karota  ferguar  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te gatuajme nje > Trileqe<
Patate si paragjellë
Ëmbelsirë me badema