Speca turshi te pervluar nga  tegatuajm.com
Speca turshi te pervluar nga tegatuajm.com

Speca turshi te pervluar nga tegatuajm.com

Kuzhint.com

Pergatitur nga www. tegatuajm. com

Përbërsit:

10 kg. speca somborka, 1 hudhër, 1-2 tuba majdanoz, 250 gr. kripë, 300 gr. sheqer, 200 ml. uthull, 3 litra ujë, 1 lugë të mesme vinobran, 1 lugë të mesme konservans, 1 lugë të mesme piper i zi fara.

Përgatitja:

Së pari somborkave ja u largojm farat dhe i pastrojm mirë me ujë të bollshëm dhe i lojm të kullohen nga uji. 2.

Hudhrën dhe majdanozin i grijm dhe i kriposim pak. 3.

Në tenxhere qesim kripën, sheqerin, uthullën, koservansin, vinobranin dhe ujin.

E lojm të valoj masa. 4.

I marim specat dhe i përvlojmë (për disa sekonda) kur i largojm nga uji i qesim në tepsi të kullohen pak mandej i rendisim në tegull një rend speca pak hudhër një rend majdanoz dhe kështu veprojm deri në fund. 5.

Kur mbushen tegullat dhe rendisim mire specat mandej ja shtojm ujin e mbetur tegullave. 6.

I mbyllim mirë me kapak dhe i lojm në një vend të errët dhe të ftohtë. 7.

Hapen mbas 1 jave.


Fjalet kyqe : turshi  speca  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallat  me makarona
Risotto me champion-a
Fileto pule me pasta(makarona )nga;tegatuajm.com