Speca turshi me hudhra nga   Albini Learti Jetishi
Speca turshi me hudhra nga Albini Learti Jetishi

Speca turshi me hudhra nga Albini Learti Jetishi

Kuzhint.com

  • Speca sipas nevojes deri sa te mbushet kavanozat
  • hudhra sipas deshires
  • majdanoz sipas deshires
  • 1 gote te madhe krype
  • 1 gote te madhe me uthulle
  • 1 gote te madhe sheqer

Pergaditja;

Ne fillim i pastrojm te gjithe perbersit specave ia hekim farat njeher dhe tani ii kullojm Pastaj ne secilen spec vendosim nga nje luge te vogel te qajit me kryp dhe i renditim ne

kavanoza tani ia shtojm hudhren e grime dhe majdonozin dhe pak uthulle .

Pastaj perseri vazhdojm qe ne secilen spec ti fusim nga nje lug kryp dhe prape i renditim si me par

dhe keshtu deri ne fund vazhdojmm renditjen njejt

Pasi te kemi perfumdu me renditjen e specave dhe perberseve tjer kavanozat i mbyllim mire dhe i len tri dit ashtu pastaj pas tri dite e marrim nje gote te madhe me sheqer nje me kryp nje me ufelle i perzien dhe ia qet siper pastaj i mbyllim dhe i lem deri sa te vin turshit .

ju befshin mire nese i pergaditeni keshtu si une.


Fjalet kyqe : turshi  speca  hudhur  albini  learti  jetishi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte cokolade
Biskota me gjalpë kikiriku
Torte pudinge (cheesecake)