Speca të kuqë turshi
Speca të kuqë turshi

Speca të kuqë turshi

Kuzhint.com

Ne fillim lajme specat e kuqe, karotat, majdanozin dhe i qerojm hudhrat.

Pasi ti kemi lare i pastrojm dhe ia hekim farat ndersa karotat i qerojm dhe i presim ne rrathe si dhe hudhrat i presim ne copase bashku me jajdanozin dhe i leme qe te kullohen

Pergaditja:

Ne nje tengjere i qesim 3 litra uje, nje gote te ujit me sheqer, njegote te ujit me krip njegote me vaj dhe nje gote me uthulle molle ii perziej te gjitha se bashku dhe i vendosim ne zjarre qe te velojn

Pasi te ket vluar uji fillojm dhe i qesim specat ne uje i lem aty 3 ose me se shumti 5 minuta deri sa ta ndrrojn ngjyren edhe i hjekim duke i vendosur ne nje tepsi. kjo procedur vazhdon deri sa ti perfundoj te gjitha specat qe deshirojm ti pergaditim.

Pasi ta kemi perfundu edhe kete procedur i marrim nje luge te vogel te qajit me krip edhe nga nje thelb hudre ia vendosim mrenda ne secilin spec dhe menjehr fillojm me i (rendit) palu ne kavanoza deri sa te mbushenia qesim ne mes te renditjes se specave karotat, majdanozin dhe hudhren siq e shini ne foto dhe ne fund ia qesim edhe pak nga uji qe i kemi pervru me par specat deri sa te ju dal siper i mbyllim dhe nje nat i lem ne kuzhin deri ne mengjes dhe te nesermen i vendosim ne frigorifer edhe mbas 7 dite mundesh me fillu me i konsumu(ngren)

Receta e pergaditur nga M,


Fjalet kyqe : turshi  speca  kuqe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sardele te Marinuara
Embelsir skoceze e pergaditur nga tegatuajm
ÇFARË JANË LEUKOCITET?