Speca të kuqë me hudhër turshi
Speca të kuqë me hudhër turshi

Speca të kuqë me hudhër turshi

Kuzhint.com

Speca të kuqë turshi të sapo përgatitua

Përbërsit për sosin

3 lugë vaj,

3 uthullë,

një karota,

një kok hudhër i perziejm se bashku ne një pjat.

Një kg speca të kuqë i pastroj dhe ia hekim farat oastaj nga një lugë qaji me krypë ia vendosni të gjithë specave mbrenda dhe i rendits ne tepsi pastaj për 10 minuta i fusim ne furrë të nxeht më par ne temperatur 220 grad.

Pasi ti largojm nga fura i renditim ne kuti duke ia hedhur siper sosin qe e kemi përgatitur me par (nje rend speca nje her e sperkatim me sos)e kshtu me rafhe deri të pergundojm me speca


Fjalet kyqe : turshi  speca  kuqe  hudher  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca të mbushura me ajkë apo gjizë
Disa këshilla për ushqimet e mbetura
Kifle irlandeze me spinaqë