Speca me hudhra dhe uthulle
Speca me hudhra dhe uthulle

Speca me hudhra dhe uthulle

Kuzhint.com

Përbersit :

  • speca 1 kg,
  • vaj 3-4 lugë gjelle,
  • kripë, piper,
  • hudhra 2-3 thelpinj,
  • uthull 2 lugë gjelle.

Pergaditja:

Ne fillim specat, shpëlahen, pjeken dhe pastaj qerohen dhe lihen të tërë ose priten në rripa për së gjeri si te deshironi.

Skuqen në tigan me pak yndyre të mbuluar me kapak duke i përzier herë pas here.

U hidhet kripe piper, hudhra të shtypura, uthulle dhe pasi të jenë gati jepen si garniturë për gjellë me mishe, ose si gjellë më vete si ne foto.


Fjalet kyqe : sallata  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Hiqni lythat përgjithmonë me këtë përbërës
Xhenxhefil dhe limon kundër migrenës
Ftohja dhe gripi shërohen me lëngje