Speca gogozhare me hudhra
Speca gogozhare me hudhra

Speca gogozhare me hudhra

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg me speca te kuq pak te medhenje dhe me tul, piper i zi 10-15 kokrra,

1 filxhan kafe vaj ulliri,

1 filxhan kafe uthullë te kuqe ose te bardh,

1 got uje,

gjethe dafine,

6 thelpinje hurdher,

majdanoze

Përgatitja:

Ne fillim i preva specat ne feta paksa te medha dhe i shtrova nje rrjesht ne tenxheren me presionit, pas kesaj shtova edhe 3 thelpinje hurdher, disa kokra piper te zi, gjethet e majdanozit, dafinen dhe pak krip.

Pastaj shtrova rrjeshtin tjeter te specave dhe perserita te njejten procedur duke shtuar brenda te gjith pjesen tjeter te perberseve te ngelur(dafin, majdanoz, piperin kokerr, hurdhrat) shtova dhe vajin e ullirit, uthullen, ujin dhe perseri pak krip.

I mbulova me kapakun ermetik dhe i vendosa ne zjarr te mesem.

I lash ne zjarr 15 minuta pasi tenxheria filloi te nxjerri jasht avullin ose kur fillon e fishkellen.

Mund ti konservoni ne frigorifer ose ne vazo qelqi te mbyllura emertikisht ne uj te vluar dhe i lini ne nje vend te fresket dhe te erret.


Fjalet kyqe : turshi  speca  gogozhare  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Buka;si gatuhet dhe si do ta ruaj butsin e saj per 2-3 dit
Kifle me sherbet
Toptha me mishe te bluar te servuara ne pjate me pilaf dhe salce nga tegatuajm