Speca dhe domate të mbushura
Speca dhe domate të mbushura

Speca dhe domate të mbushura

Kuzhint.com

1 kg speca, gjys kg domate 1 kokër qepë, 1 kg mish të grirë, piper të zi (1 lugë kafeje), 3 lugë vaj, 1 tufë majdanoz, 2 gotë uji me oriz, kripë, sipas dëshirës.

Merret qepa e grire e skuq me mishen e grire dhe 3 luge gjelle me vaj.

U hedh 1 luge salce dhe piperi i zi.

Pastaj i hidhet œ gote uje, sa te shteroje uji.

Ne fund i hidhet tufa majdanozit e grire.

Specave i u hiqet bishti dhe pritet kapaku.

Iu hiqen farat, kurse domateve pasi iu pritet kapaku iu hiqet e brendeshmija (e cila i hidhet e grire gjelles) qe do te pergatitet per t'i mbushur.

Pasi vendosen ne tave i u hidhet pak kripe siper tyre dhe me i sperkat pak me vaj, i hedhim taves 1 gote uje.

Per pjkjen duhet par rreth 20 minutave.


Fjalet kyqe : tradicionale  speca  domate  mbushura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Roladë me banane dhe çokoladë nga Albana Osmani
Revani e shpejt me sherbet nga  Hava Jusufi
Antipastë me djathë