Souffle japoneze
Souffle japoneze

Souffle japoneze

Kuzhint.com

Perberesit: 200 gr Gjize 3 Te verdha veze 3 Te bardha veze 50 gr Jogurt 70 gr Sheqer Sheqer vanille 10 gr Miell 10 gr Niseshte 2 Luge gjelle leng limoni Pergaditja: Nxehim furren ne 160 Grad.

Tepsin e mbulojme me leter per pjekje. Gjizen e hedhim ne nje ene dhe e vendosim ne mikroval per 1 minute.

Pastaj e largojme nga mikrovala ia hedhim ajken dhe jogurtin e i perzim me mikser.

I shtojme 35 gr sheqer si dhe te verdhat e vezeve, sheqer vanillen dhe lengun e limonit e i perzim prap tere masen me mikser.

Miellin e perzim me niseshten dhe e hedhim te kremi me gjize. Te bardhat e vezeve i rrahim me sheqerin e mbetur deri sa masa te trashet.

Te ndahet masa ne 3 porcione e ti hedhit nje nga nje kremit me gjize dzke e perzier me kujdes. Pasi te jete perzier mir masa e hedhim ne tepsi.

Marrim nje tepsi tjeter e mbushim me uje(1 cm) dhe ne te e vendosim tepsin e mbushur me kremin.

Te mbeshtillet tepsia me kremin me folie. Te pjeket ne temperatur 165 Grad per 35 minuta.

Mbas 12 minutave te pjekjes te ulet temperatura ne 110 Grad.

Ne japoni servimin e kesaj embelsire e bejne edhe 2-3 luge gjelle marmelad pjeshke te shkrire. Burimi:http://blog. wagashi-net. de/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : embelsira  souffle  japoneze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufinsa me çokolladë
Pogaqe me djathe
Ëmbëlsirat që ju përshtaten sipas horoskopit