Sodanik
Sodanik

Sodanik

Kuzhint.com

Për 1 tepsi të vogël, përbërësit janë: 3-4 kokrra vezë 150 ml vaj luledielli 200-250 ml qumësht i ngrohtë 1luge kafeje sodë 14 lugë sheqer. Përgatitja: Përbërësit përzihen mirë me rrahësen e dorës me tela derisa homogjenizohen.

Shtohen 2-3 lugë miell gruri dhe miell misri me sy, pak a shume 10 lugë.

Lëre brumin të hollë, sepse bëhet i butë dhe i shkrifët, piqet për rreth 35 min në 200 gradë.

Bëhet shumë i shijshëm


Fjalet kyqe : embelsira  sodanik  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Çokolatë torte me kumbulla te terura(lava cake)
Biskota me forma per femije nga tegatuajm
Embelsir  me kivi