Sodë buke për flokë të shëndetshëm
Sodë buke për flokë të shëndetshëm

Sodë buke për flokë të shëndetshëm

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Një lugë sodë buke, Uthull molle të bardhë (White vinegar)

Pregaditja e recetës :

Flokët tuaj do të duken më të fortë, më të shëndetshem dhe sigurisht me më shumë shkëlqim në qoftëse ju do të heqni tutje për disa javë, të pakten 5 – 6 javë të gjitha produktet e stilimit që gjënden mbi komedinen tuaj.

Por, do t’ju duhet të blini një shampo special pastrimi, dhe normalizimi!

Jo domosdoshmërisht duhet t’a blini nëse gjëndet në komedinën tuaj një sasi e mjaftueshme.

Përgatitja: Përzieni në një pjatë 1 lugë sodë buke së bashku me 2 lugë uthull molle.

Me masen e krijuar filloni të lyeni flokët, kryesisht në radhë të parë skalpin e kokës.

Punojeni mirë masen mbi kokë dhe mbi të gjithë sasinë e flokëve, e lini të qëndrojë për pak minuta.

Shperlani flokët me ujë të vakët dhe hiqeni masken duke e masazhuar koken me bulëzat e gishtave.

Asnjëherë mos përdorni thonjët pasi do të arcaroni skalpin e kokës më shumë dhe do të krijonit zbokth.


Fjalet kyqe : keshilla  sode  buke  floke  shendetshem  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me kakao dhe me schmande nga  tegatuajm.com
E dini se çka është kuinoa
Pogaqe me form te ndryshme