Snitel vieneze(kotoletë viçi)
Snitel vieneze(kotoletë viçi)

Snitel vieneze(kotoletë viçi)

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

600 gram mish viçi (mish derri), kryp sipas shijes, Piper i zi, Piper i kuq , Thermia buke (prezle), vaj per fergim

Pregaditja e recetës :

Mishi duhet te jet shumë i freskët dhe eshte gjithashtu shumë e thjeshtë për t'u përgatitur.

Prejm mishin në feta prej përafërsisht. 1 cm të trasha, të cilat mundë i rrahim me çekiçkuzhine. shtoni kripë dhe piper per shije, pastaj i vendosim ne një pjatë me miell tani i rrotullojm ne miell ;mandej ne vezë te rrahura me kripë. Çdo copë e mishit rrotullon në të dy anët në miell, veze dhe në fundne thermia buke.

Kotoletat i vendosim ne vaj te nxeht per ti fergu në të dy anët deri sa te formojn një kore të artë dhe i spërkatëm me lëng limoni.

Gjate servimit i shërbyejm me patate të ziera, pure patatesh ose sallatë lakër, domateve qershi etj, dhe me 2-3 feta limon, të cilat kam harruar për të vënë ato në pjatë.


Fjalet kyqe : gjellera  snitel  vienez  kotelete  viqit  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë me tre përbërs
Krelan me duqa
Biskota me badema