Simite me Susam
Simite me Susam

Simite me Susam

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

600gr miell 00, 100ml qumesht, 20gr maja birre, 1 luge te vogel kripe, fara susami per zbukurim, 1 te bardhe veze.

Pregaditja e recetës :

Ne nje tas te thelle vendosim miellin, shtojme ujin e ngrohte dhe qumeshtin e ngrohte ne te cilin kemi tretur majane e birres.

Me duar e punojme brumin disa here derisa te homogjenizohet dhe pas kesaj shtojme kripen, sheqerin dhe gjalpin.

E punojme serisht per rreth 2 minuta dhe formojme me te nje sfere te madhe te cilen e leme ne ambjent te ngrohte te dyfishoje vellimin e saj (nevojitet rreth 1 ore).

Pasi ka kaluar kjo kohe, brumin e ndajme ne 6 pjese dhe me to formojme sfera te tjera te vogla te cilat i vendosim ne taven e shtruar me leter furre ne distance te barabarte nga njera tjetra.

Me ndihmen e nje thike formojme nje kryq (+) ne siperfaqen e tyre i cili do te lehtesoje fryrjen.

I leme perseri te vijne per 1 ore si me siper.


Fjalet kyqe : brumera  simite  susam  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Frozen Elsa torte
Gjelle me karrota dhe presh e gatuar sipas artit Tailandez
22 ushqimet që u ndihmojnë të bini nga pesha në verë