Si ti ruajm vlerat e perimeve gjat gatimit të tyre
Si ti ruajm vlerat e perimeve gjat gatimit të tyre

Si ti ruajm vlerat e perimeve gjat gatimit të tyre

Kuzhint.com

Ja disa këshilla të vlefshme për ju: Sipas një studimi të kohëve të fundit për mënyrat më të mira të gatimit të perimeve për ruajtjen e vlerave të tyre ushqimore, rezulton se gatimi me avull është mënyra më e mirë, shumë më e mirë se zjerja apo pjekja në furrë me mikrovalë.

Nëpërmjet gatimit me avull, konsumatorët i ruajnë shumë më tepër vlerat ushqimore të perimeve dhe sidomos efektet e tyre anti kanceroze duke filluar që nga brokolit.

Gatimi i brokolit me avull është shumë më i përshtatshëm se çfardo mënyre tjetër gatimi pasi mënyrat e tjera shkatërrojnë një pjesë të mirë të vlerave të tyre.

Sipas shkencëtarëve, mënyra e gatimit dhe mënyra e përdorimit të perimeve janë po aq të rëndësishme sa edhe përzgjedhja e tyre.


Fjalet kyqe : keshilla  menyrat  mira  gatimit  perimeve  ruajtjen  vlerave  tyre  ushqimore  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite e veqant e zbuluar
Gjoks pule me ajkë dhe djathë macarela
Torte me rende