Si ti pergaditim lakrat turshi
Si ti pergaditim lakrat turshi

Si ti pergaditim lakrat turshi

Kuzhint.com

PERBERSIT30 kg lakra600 gr krip te trashe per turshi

PERGATITJA:

Pasi i pastrojme nga gjethet e heqim me kujdes koçanin – pjesen e forte, pastaj boshllekun e mbushim me nje grushte kripe.

Lakrat me kripe i reshtojme ne ene te pershtatshme per turshi (fuçi – 60 litershe).

Keshtu te radhitura ne fuçi, lakrat i leme per 24 ore pa uje, pastaj siper ua hedhim ujin e ftohte ne te cilin e kemi tretur kripen e mbetur ku ena te mbushet me uje deri ne gryke. Pas 2-3 jave lakrat thartohen dhe jane të gatshme per t’u konsumuar.

Ju befshin mire !!


Fjalet kyqe : turshi  pergaditim  lakrat  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Çaji i gjelbër
Këshilla për funksionimin e mirë të zorrës së hollë
Krem pastiqerie per lyerjen dhe dekorimin e tortave