SI TI PASTROJM  ENET E DJEGURA NGA GJELLRAT!
SI TI PASTROJM ENET E DJEGURA NGA GJELLRAT!

SI TI PASTROJM ENET E DJEGURA NGA GJELLRAT!

Kuzhint.com

Mos mendoni qe enet e djegura nga gjellrat nuk pastrohen me.

Tani do ju tregoj zgjidhjen.

Mbushim tenxheren ose tiganin e djegur me uje dhe e vendosim ne zjarr te zieje, dhe pastaj shtoni 2 lug. s. sode buke.

Nese tenxherja eshte shume e madhe, mund te duhet dhe 1 luge tjeter me sode.

Sapo te kemi hedhur soden ne ujin e vluar, e perziejme me nje luge druri.

KUJDES: Nuk duhet te perdorni lug tjeter apo gje tjeter.

Me lugen e drurit e ferkoni pjesen e djegur dhe do shikoni sa kollaj do pastrohet tenxherja.

Pas pak minutave tenxherja juaj do te behet si e re.

Sapo te jete hequr e gjithe pjesa e djekur dhe te jete pastruar plotesish, tenxheren mund ta lani dhe nje here ne fund me ilacin e eneve.

Nese te duket i dobishem ky informacion, shperndaje edhe per miqte e tu!

Faleminderit!


Fjalet kyqe : keshilla  pastrojm  enet  djegura  gjellrat  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me jogurt dhe kokos
KUZHINA TRADICIONALE SHQIPTARE
Ëmbëlsir me shije dredhëze