Si ti largojme njollat e karrotes dhe te tjerat  nga rrobat
Si ti largojme njollat e karrotes dhe te tjerat nga rrobat

Si ti largojme njollat e karrotes dhe te tjerat nga rrobat

Kuzhint.com

Kur fillone faza e ushqimite tek femijet e vegjel zakonishte problemin me te madhe e kemi tek rrobat e femijeve te cilat cdo dite e me shume behen me njolla te ndryshme, nje nder perimet qe me se shumti mbetet tek rrobat sa do qe ne i lajme ato eshte gjella nga karrota.

Per ti eliminuar njollat e karrotes nga rrobat ne ju sjellim nje metod shume te shpejt dhe te leht.

Krejt cfare na duhet eshte preparati (shkuma) me te cilen meshkujt depiohen.

Marrim shkumen dhe aplikojme me te ne pjeset e rrobave ku jan njollat dhe i leme te qendrojne per 1 ore ashtu pastaj i fusim ne lavatriqe ne temeratur 60 grad dhe njollat do te zhduken tersisht.

Uthulla.

Përveç mureve fëmijët kënaqen edhe me vizatimin nëpër rrobat e tyre, kurse njollat e ngjyrave nga veshjet pa probleme mundë t’i pastroni me ndihmën e uthullës.

Thjeshtë zhytni rrobat e pista në pak uthull para se t’i fusni në rrobalarëse.

Ne ikemi disa truqe të cilët do të ju ndihmojnë t’i fshini njollat e ngjyrave nga muri.

Soda bikarbone. Nëse me kohë i vëreni njollat e ngjyrave nëpër mure pa problem do t’i hiqni me ndihmën e sodës bikarbone.

Thjeshtë në një leckë vendosni pak sodë bikarbone dhe fërkoni vendet e pista.

Sipas përvojës tonë ngjyrat duhet të hiqen me pak mund.

Pasta e dhëmbëve.

Me ndihmën e pastës së bardhë e cila nuk është në formë xheli do të duhej me efikasitet të fshihni njollat nga muri.

Vendosni pak pastë në vendet e ndotura dhe lehtë fërkoni me brushën e dhëmbëve.

Pastaj pastën pastroni me leckë të lagur.

Majoneza.

Kjo shtojcë e shijshme e gjellëve do të ndihmojë në heqjen e njollave të ngjyrave nga muret e ngjyrosura freskët.

Shtoni majonezë në njolla, leni të përthithet për disa minuta, pastaj vetëm pastroni me leckë të thatë apo letër kuzhine.


Fjalet kyqe : keshilla  largojme  njollat  karrotes  rrobat  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salmon me salate orizi asiatike
AQ SA DUHET TË DINI PËR KALIUMIN
Kekë me rrush të that bere nga Florentina Mahmutaj